עמוד הבית

בתי מלון באילת

טיולים באילת והסביבה
טיולים באילת

טיולים באילת והסביבה

אילת מוכרת לכולנו כעיר נופש אטרקטיבית במיוחד, המציעה לבאים אליה מזג אוויר קיצי לאורך כל עונות השנה, חופי ים כחולים, קרירים ומפנקים, אירוח ברמה גבוהה מאוד ואינסוף אטרקציות. כל אלה מיועדים כדי להפוך את החופשה בעיר לנפלאה ובלתי נשכחת. בנוסף לכך, אילת, הנמצאת בקצה הדרומי של מדינת ישראל, שוכנת בלב הרי אדום ובסמוך לנופים ואתרי תיירות עוצרי נשימה, שהביקור בהם הוא מומלץ ביותר, ומהווה ללא ספק חלק בלתי נפרד מהנופש בעיר. מסיבה זו, טיולים באילת ובסביבתה הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים ביותר בקרב הנופשים המגיעים אל העיר, וגם בקרב אלה הגרים בה. ואף יותר מכך, ישנם מבקרים רבים המשקיעים בנסיעה של שעות ארוכות רק כדי להצטרף אל מסלול טיולים באילת, ומנצלים את ההזדמנות גם כדי ללון במלון מפנק ולטבול במימי הים האדום. כמו בכל תחום אחר, כך בתחום טיולים באילת, מגוון האפשריות הוא עצום: ניתן לצאת אל טיולים באילת בנהיגה בג'יפים, בנהיגה בטרקטורונים, ברכיבה על אופניים, בסגנון מסורתי של צעידה ברגל או אפילו בשיירה של גמלים.

טיולים באילת – פשוט אסור להחמיץ!!!

הרי אדום, המצויים בסמוך לעיר אילת, הם הרים מרשימים ביותר המשתרעים מכיוון דרום מערב לירדן וממזרח לאזור הערבה. אורך השרשרת של הרי אדום מגיע לכ-170 קילומטר, כאשר הרי אילת הם חלק בלתי נפרד משרשת זו, המצויה באזור דרום הנגב. הרים אלה קרויים על שם היישוב המקראי אילות ששכן במקום בו שוכנת היום העיר אילת. גם שרשרת הרכסים של אזור תמנע משויכת היום לאזור הרי אילת, כאשר, הגבוה מבין הרים אלה הוא הר חזקיהו ולאחריו הר שלמה, המפורסם מעט יותר. הנוף המדברי של הרי אדום, ובכללם גם הרי אילת, הוא ייחודי ויפיפה, ומציע למגיעים אליו מסע מרתק בערוצי נחלים, במעלה פסגות הרים, בעקבות עולם החי והצומח באזור ובעקבות ארכיאולוגיה עתיקה מימים עברו וגיאולוגיה בת מיליוני שנים. מסיבה זו, טיולים באילת הם מומלצים כל כך לכל אלה המגיעים אל העיר לנופש. טיולים באילת מתאימים לכל סוגי המטיילים, החל ממשפחות עם ילדים, דרך מיטיבי לכת וכלה במטיילים המחפשים אתגרים של ממש.

ישרוטל דילים
נופש באילת
טיולים באילת – אתרים מומלצים
• גיא שני – גיא שני הוא אחד מאתרי טיולים באילת בו מומלץ מאוד לבקר. הגיא הוא גיא צר ומרשים, הבנוי כולו מאבן חול אדומה ומיוחדת וחבוי בלב הרי אילת הפראיים. למטיילים שבחרו במסלול טיולים באילת זה צפויה הרפתקה גיאולוגית נפלאה ובלתי נשכחת. הטיול בגיא כרוך בהליכה רגלית ובירידה מתונה אל אזור הקניון באמצעות שימוש ביתדות ובסולמות, שחוברו אל הסלעים בערוץ הקניון. ייחודו של המסלול בגיא שני הוא ביופיים של הסלעים באזור, שנוצרו לאורך מיליוני שנים. באזור הגיא נחשפו סלעי יסוד שנוצרו במעבה האדמה כדוגמת גרניט ובזלת, סלעים הקרויים "מותמרים" כדוגמת הציפחה, סלעי משקעים ימיים כדוגמת הגיר והקירטון וסלעי משקעים יבשתיים כדוגמת אבן החול. במהלך השנים נשברו הסלעים כתוצאה מכוחות פנימיים שפעלו במעמקי כדור הארץ, הם נחשפו, עלו על פני הקרקע, נסחפו ויצרו את הנוף הייחודי של הרי אילת ושל הגיא המיוחד. טיולים באילת במסלול זה הם גם מסע גיאולוגי מרתק, המותיר את המטיילים משתאים לנוכח עוצמתו ויופיו הייחודי ועוצר הנשימה של הטבע.

• נחל עמרם – נחל עמרם ועמודי עמרם המרשימים נמצאים גם הם בהרי אילת ומהווים חלק בלתי נפרד מרשימת טיולים באילת. ראשית מסלול ההליכה הוא בנחל עמרם לאורך שביל הנמשך כ-15 מטרים עד לעמודי עמרם, שהם אחת מהתופעות הגיאולוגיות הייחודיות לאזור אילת. עמודי עמרם פוסלו בידי הטבע לאורך שנים ארוכות באבן חול צבעונית, ונוצרו על ידי זרימת המים בסדקים האנכיים שלאורך המצוק בחלחול איטי באבן החול. המים ששחקו את הסלע לאט לאורך סדקים אלה יצרו סדרה מרשימה של עמודים. שמם של העמודים, "עמרם", מקורו בשמו הערבי של הנחל "ואדי עמראני". הפירוש המילולי של השם הוא "ואדי עם מבנים", ואכן לאורך מסלול בקעת עמרם ישנם שרידים ארכיאולוגים של מבנים מהתקופה הרומית. מבנים אלה הם חלק בלתי נפרד ממפעל כריית הנחושת באזור. באזור עמודי עמרם ובהר אמיר נחצבו בסלע במהלך השנים ובעידני היסטוריה קדומים ביותר כוכים ומערות לצורך כריית נחושת, המשמשים היום כמסתור לבעלי חיים שונים, כדוגמת השועל והצבוע. באזור המסלול ניתן לעיתים לצפות אף בציפור מרשימה בצבע ורוד, הקרויה "ורדית סיני".

• קניון שחורת – זהו מסלול טיולים באילת המתאים גם למשפחות, משתרע לאורך שלושה קילומטרים ונמשך כשעתיים וחצי. קניון שחורת קרוי על שם צבעו המיוחד, שכן הוא חולף לאורך סלע יסוד מותמר בצבע שחור. סלע זה, כמו סלעים רבים אחרים באילת, מקורו במעמקי כדור הארץ. רק באזור זה במסגרת טיולים באילת ניתן להתרשם מיופיים של סלעים שנחשפו ועלו מעל פני האדמה במהלך 550 מיליוני שנים, כתוצאה מתהליכים גיאולוגיים מרשימים. בכניסה לקניון צומח שיח צלף גדול המטפס על קיר הנחל, ופירותיו האדומים משמשים כמזון לשועלים ולציפורים. הצמחייה הנוספת לאורך הקניון היא דלילה ומועטה ביותר, שכן המסלול הוא צר מאוד ושיטפונות החורף, החולפים לאורכו, עוקרים כמעט כל צמח הנקרה בדרכם. מעבר לכך, בעונות שנה אחרות מיעוט המים כמעט איננו מאפשר לצמחים לשרוד באזור. שכבות סלע הגיר הצהובות בסוף הקניון נוצרו לפני כ-50 מיליון שנים כתוצאה מהים שכיסה את האזור. בשכבות גיר אלה ניתן לראות את העורקים הלבנים שנוצרו כתוצאה מנזילות של שכבות גבס, וגם עורקים אדומים וירוקים שנוצרו מנזילות של חרסיות.

• הר אמיר – בהר אמיר, הכלול ברשימת טיולים באילת, ישנם שני מסלולים – האחד שנמשך כארבעה קילומטר וכארבע שעות ומתאים למיטיבי לכת, והשני, המעגלי והקל יותר, מתאים גם למשפחות. הר אמיר, המתנשא לגובה של 443 מטר, בנוי מכמה שכבות: אבן חול לבנה ואבן חול אדומה בבסיסו התחתון ובמרכזו, וסלע גיר צהוב בחלקו המתנשא לגובה. מסלול הר אמיר מתחיל ממערב לשרידי המחנה הארכיאולוגי להפקת נחושת. בשטח המחנה פזורים עדיין גושים שחורים, הקרויים "סיגים", שהם שרידי פסולת מהפקת הנחושת שהתבצעה במקום. על שטחי החול הרחבים ניתן פעמים רבות להבחין בעקבות של בעלי חיים שונים, כדוגמת: לטאות, שועלים ואפילו חיפושיות. קרוב לקצה העלייה ניצבים בדממה פירי כרייה קדומים, השונים במראה מהחורים טבעיים שנכרו בסלעים כתוצאה מתהליכי בלייה שנמשכו שנים ארוכות ועדיין נמשכים. בפסגת הר אמיר ישנה תצפית דרומית מרהיבה על מפרץ אילת ועל דרום הרי אילת. הירידה מההר נמשכת לאורך ערוץ נחל אמיר, שהוא קניון צר ויפיפה, החולף דרך קירות אבן חול צבעונית. מסלול הר אמיר כולל גם את מראם המרשים של המפלים הגבוהים והיבשים.

• פארק תמנע – לפארק תמנע ישנו ללא ספק מקום של כבוד ברשימת טיולים באילת. בפארק ישנן אטרקציות רבות, החל מאתרים ארכיאולוגים מרשימים, דרך ה"פטרייה" ו"עמודי שלמה" וכלה באגם מלאכותי. מכרות הנחושת שבפארק תמנע פעלו במקום החל מהאלף ה-4 לפני הספירה הנוצרית, בתקופה הכלכולית, ועד לשנת 1976. באתר ניתן לראות בסביבות 1,000 כוכי כרייה סתומים ועתיקים מאוד, שפעלו לפני כ-6,000 שנה וגם בתקופה הרומית, במאה הראשונה והשנייה לספירה. תנור התכת הנחושת, המכרות ומחנות העבודה הם מהקדומים ביותר שנמצאו עד היום בעולם. גם בתקופה הביזנטית, בתקופה הערבית ובעת החדשה נמשכה קריית הנחושת בתמנע, עד שנת 1976, בה נסגרו המכרות בשל ירידה חדה של מחירי הנחושת בכל רחבי העולם. אתר מרשים נוסף בתמנע בו מומלץ לבקר הוא, אתר הכולל שני ציורי קיר עתיקים מהתקופה המצרית מדיינית. "הפטרייה", גוש מרשים של אבן חול אדומה המזכיר בצורתו פטרייה, הוא הסמל המסחרי של תמנע, ובדומה לו גם "עמודי שלמה", שגם אותם עיצב הטבע בצורה מושלמת כל כך. כמה מדרגות אבן מובילות מימין לעמודי שלמה לתחריט סלע נוסף מהתקופה המצרית, בו נראה רעמסס מגיש מנחה לאלת המכרות, ח'תחור. בתמנע ישנו גם מקדש עתיק המוקדש לאלה ח'תחור, שהוקם במאה ה-14 לפנה"ס. במקדש, הכולל מזבח, נמצאו כלים רבים ששימשו ככל הנראה להקרבת מנחות לאלה, במטרה שתגדיל את כמויות הנחושת שנכרו באזור. ולסיום, אגם תמנע הוא אגם מלאכותי שהוכשר על ידי הקרן הקיימת לישראל ממי התהום שהגיחו ממנהרות המכרה, כאשר מסביבו ישנן היום אטרקציות ופעילויות שונות.

• בקעת סיירים, קניון עתק ו"אצבע אלוהים" – מסלול טיולים באילת זה מתאים למיטבי לכת ולמי שיכול להתמודד עם עליות תלולות. קניון עתק, התצפית המרשימה ממעלה סיירים לכיוון הרי אדום, תופעת "אצבע אלוהים" ונחלי הערבה הדרומית הם הרפתקה אמיתי ועוצרת נשימה של אזור בראשיתי ופרוע, שהוא ללא ספק חוויה חד פעמית עבור אלה המחפשים טיולים באילת ברמה קצת אחרת. בקעת סיירים קרויה על שם סיירי חטיבת הפלמ"ח בנגב, שהגיעו לאזור לפני סיום מלחמת העצמאות בדרכם לאילת במבצע "עובדה". מסלול ההליכה חוצה את הבקעה ומטפס לאורך הרמות מכיוון מזרח עד לרכס סיירים, שממנו נשקף יופיים הנדיר של הרי אדום. המסלול החוצה את ציר "הבקעות" ונכנס לאפיקו של הנחל הקרוי "מלחן", מוביל בהמשכו אל נחל בקעתים. מסלול זה מציע שילוב חד פעמי של קניונים, גבי מים, תצפיות מרהיבות, מפלים, סולמות והפתעות נוספות. מסלול הטיול בקניון עתק מתחיל בערוץ פתלתל הנמשך לאורך 250 מטרים, וכולל כמה מפלים יבשים ומרשימים בצבעיהם העזים ובגובהם, המתנשא אפילו ל-25 מטרים. בצידו הדרומי של הקניון בשביל הסימון הירוק, בגדה המזרחית ישנה תופעה גיאולוגית מרשימה ביותר אותה נוהגים לכנות "אצבע אלוהים". תופעה זו היא מעין קימוט בשכבות סלע הגיר הנראית ממש כמו אצבע ארוכה המופנית כלפי מעלה. רוחבו של המסלול באזור הקניון הוא 10 מטרים וגובה דופנותיו מתנשא ל-50 עד 60 מטרים. בעונת החורף מתמלאים המכתשים במי השיטפונות.

• ציר המעיינות הצפוני – זהו מסלול טיולים באילת מרשים לא פחות מקודמיו, המשופע במי תהום. מסלול הטיול מתחיל ב"עין תמיד" לאורך ערוץ נחל עם נוף פסטורלי, החולף בינות לעצי תמר עד בית העלמין של משפחה בדואית הידועה בשם "משפחת אל ע'מרני", שעדיין חיה בנחלת אבותיה. משפחה זו תרמה לביטחון ישראל בעיקר בראשית ימיה של המדינה. כ-150 מטרים מערבה משם ישנו מעיין טבעי ועץ תמר הצומח בסמוך אליו. בהמשך, כתשעה קילומטר ממסלול "עין תמיד" ניצב "מצפור עידן גדיש", הקרוי על שמו של בן מושב עין יהב, שנהרג בזמן עבודתו על מחקר על חיי הראמים הלבנים. במצפור הקימו מכלאה המיועדת עבור ראמים לפני שחרורם בחזרה לטבע ומספקת להם מים ומזון טבעי. בעין דוחן הנמצא כשני קילומטר משם ישנו אזור קידוח נטוש ממנו נגרים מים מליחים, המשמשים את בעלי החיים באזור. משם ניתן להמשיך ברכב עד ל"פארק ספיר" המיוחד. בפארק ישנו אגם המלא במי תהום גבוהים ומוקף בגן, במדשאות רחבות, בחורשת עצי תמר ובשולחנות פיקניק.

ישרוטל אילת

בתי מלון באילת
טיולים באילת והסביבה
טיולים באילת

טיולים באילת והסביבה

אילת מוכרת לכולנו כעיר נופש אטרקטיבית במיוחד, המציעה לבאים אליה מזג אוויר קיצי לאורך כל עונות השנה, חופי ים כחולים, קרירים ומפנקים, אירוח ברמה גבוהה מאוד ואינסוף אטרקציות. כל אלה מיועדים כדי להפוך את החופשה בעיר לנפלאה ובלתי נשכחת. בנוסף לכך, אילת, הנמצאת בקצה הדרומי של מדינת ישראל, שוכנת בלב הרי אדום ובסמוך לנופים ואתרי תיירות עוצרי נשימה, שהביקור בהם הוא מומלץ ביותר, ומהווה ללא ספק חלק בלתי נפרד מהנופש בעיר. מסיבה זו, טיולים באילת ובסביבתה הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים ביותר בקרב הנופשים המגיעים אל העיר, וגם בקרב אלה הגרים בה. ואף יותר מכך, ישנם מבקרים רבים המשקיעים בנסיעה של שעות ארוכות רק כדי להצטרף אל מסלול טיולים באילת, ומנצלים את ההזדמנות גם כדי ללון במלון מפנק ולטבול במימי הים האדום. כמו בכל תחום אחר, כך בתחום טיולים באילת, מגוון האפשריות הוא עצום: ניתן לצאת אל טיולים באילת בנהיגה בג'יפים, בנהיגה בטרקטורונים, ברכיבה על אופניים, בסגנון מסורתי של צעידה ברגל או אפילו בשיירה של גמלים.

טיולים באילת – פשוט אסור להחמיץ!!!

הרי אדום, המצויים בסמוך לעיר אילת, הם הרים מרשימים ביותר המשתרעים מכיוון דרום מערב לירדן וממזרח לאזור הערבה. אורך השרשרת של הרי אדום מגיע לכ-170 קילומטר, כאשר הרי אילת הם חלק בלתי נפרד משרשת זו, המצויה באזור דרום הנגב. הרים אלה קרויים על שם היישוב המקראי אילות ששכן במקום בו שוכנת היום העיר אילת. גם שרשרת הרכסים של אזור תמנע משויכת היום לאזור הרי אילת, כאשר, הגבוה מבין הרים אלה הוא הר חזקיהו ולאחריו הר שלמה, המפורסם מעט יותר. הנוף המדברי של הרי אדום, ובכללם גם הרי אילת, הוא ייחודי ויפיפה, ומציע למגיעים אליו מסע מרתק בערוצי נחלים, במעלה פסגות הרים, בעקבות עולם החי והצומח באזור ובעקבות ארכיאולוגיה עתיקה מימים עברו וגיאולוגיה בת מיליוני שנים. מסיבה זו, טיולים באילת הם מומלצים כל כך לכל אלה המגיעים אל העיר לנופש. טיולים באילת מתאימים לכל סוגי המטיילים, החל ממשפחות עם ילדים, דרך מיטיבי לכת וכלה במטיילים המחפשים אתגרים של ממש.

ישרוטל דילים
טיולים באילת – אתרים מומלצים
• גיא שני – גיא שני הוא אחד מאתרי טיולים באילת בו מומלץ מאוד לבקר. הגיא הוא גיא צר ומרשים, הבנוי כולו מאבן חול אדומה ומיוחדת וחבוי בלב הרי אילת הפראיים. למטיילים שבחרו במסלול טיולים באילת זה צפויה הרפתקה גיאולוגית נפלאה ובלתי נשכחת. הטיול בגיא כרוך בהליכה רגלית ובירידה מתונה אל אזור הקניון באמצעות שימוש ביתדות ובסולמות, שחוברו אל הסלעים בערוץ הקניון. ייחודו של המסלול בגיא שני הוא ביופיים של הסלעים באזור, שנוצרו לאורך מיליוני שנים. באזור הגיא נחשפו סלעי יסוד שנוצרו במעבה האדמה כדוגמת גרניט ובזלת, סלעים הקרויים "מותמרים" כדוגמת הציפחה, סלעי משקעים ימיים כדוגמת הגיר והקירטון וסלעי משקעים יבשתיים כדוגמת אבן החול. במהלך השנים נשברו הסלעים כתוצאה מכוחות פנימיים שפעלו במעמקי כדור הארץ, הם נחשפו, עלו על פני הקרקע, נסחפו ויצרו את הנוף הייחודי של הרי אילת ושל הגיא המיוחד. טיולים באילת במסלול זה הם גם מסע גיאולוגי מרתק, המותיר את המטיילים משתאים לנוכח עוצמתו ויופיו הייחודי ועוצר הנשימה של הטבע.

• נחל עמרם – נחל עמרם ועמודי עמרם המרשימים נמצאים גם הם בהרי אילת ומהווים חלק בלתי נפרד מרשימת טיולים באילת. ראשית מסלול ההליכה הוא בנחל עמרם לאורך שביל הנמשך כ-15 מטרים עד לעמודי עמרם, שהם אחת מהתופעות הגיאולוגיות הייחודיות לאזור אילת. עמודי עמרם פוסלו בידי הטבע לאורך שנים ארוכות באבן חול צבעונית, ונוצרו על ידי זרימת המים בסדקים האנכיים שלאורך המצוק בחלחול איטי באבן החול. המים ששחקו את הסלע לאט לאורך סדקים אלה יצרו סדרה מרשימה של עמודים. שמם של העמודים, "עמרם", מקורו בשמו הערבי של הנחל "ואדי עמראני". הפירוש המילולי של השם הוא "ואדי עם מבנים", ואכן לאורך מסלול בקעת עמרם ישנם שרידים ארכיאולוגים של מבנים מהתקופה הרומית. מבנים אלה הם חלק בלתי נפרד ממפעל כריית הנחושת באזור. באזור עמודי עמרם ובהר אמיר נחצבו בסלע במהלך השנים ובעידני היסטוריה קדומים ביותר כוכים ומערות לצורך כריית נחושת, המשמשים היום כמסתור לבעלי חיים שונים, כדוגמת השועל והצבוע. באזור המסלול ניתן לעיתים לצפות אף בציפור מרשימה בצבע ורוד, הקרויה "ורדית סיני".

• קניון שחורת – זהו מסלול טיולים באילת המתאים גם למשפחות, משתרע לאורך שלושה קילומטרים ונמשך כשעתיים וחצי. קניון שחורת קרוי על שם צבעו המיוחד, שכן הוא חולף לאורך סלע יסוד מותמר בצבע שחור. סלע זה, כמו סלעים רבים אחרים באילת, מקורו במעמקי כדור הארץ. רק באזור זה במסגרת טיולים באילת ניתן להתרשם מיופיים של סלעים שנחשפו ועלו מעל פני האדמה במהלך 550 מיליוני שנים, כתוצאה מתהליכים גיאולוגיים מרשימים. בכניסה לקניון צומח שיח צלף גדול המטפס על קיר הנחל, ופירותיו האדומים משמשים כמזון לשועלים ולציפורים. הצמחייה הנוספת לאורך הקניון היא דלילה ומועטה ביותר, שכן המסלול הוא צר מאוד ושיטפונות החורף, החולפים לאורכו, עוקרים כמעט כל צמח הנקרה בדרכם. מעבר לכך, בעונות שנה אחרות מיעוט המים כמעט איננו מאפשר לצמחים לשרוד באזור. שכבות סלע הגיר הצהובות בסוף הקניון נוצרו לפני כ-50 מיליון שנים כתוצאה מהים שכיסה את האזור. בשכבות גיר אלה ניתן לראות את העורקים הלבנים שנוצרו כתוצאה מנזילות של שכבות גבס, וגם עורקים אדומים וירוקים שנוצרו מנזילות של חרסיות.

• הר אמיר – בהר אמיר, הכלול ברשימת טיולים באילת, ישנם שני מסלולים – האחד שנמשך כארבעה קילומטר וכארבע שעות ומתאים למיטיבי לכת, והשני, המעגלי והקל יותר, מתאים גם למשפחות. הר אמיר, המתנשא לגובה של 443 מטר, בנוי מכמה שכבות: אבן חול לבנה ואבן חול אדומה בבסיסו התחתון ובמרכזו, וסלע גיר צהוב בחלקו המתנשא לגובה. מסלול הר אמיר מתחיל ממערב לשרידי המחנה הארכיאולוגי להפקת נחושת. בשטח המחנה פזורים עדיין גושים שחורים, הקרויים "סיגים", שהם שרידי פסולת מהפקת הנחושת שהתבצעה במקום. על שטחי החול הרחבים ניתן פעמים רבות להבחין בעקבות של בעלי חיים שונים, כדוגמת: לטאות, שועלים ואפילו חיפושיות. קרוב לקצה העלייה ניצבים בדממה פירי כרייה קדומים, השונים במראה מהחורים טבעיים שנכרו בסלעים כתוצאה מתהליכי בלייה שנמשכו שנים ארוכות ועדיין נמשכים. בפסגת הר אמיר ישנה תצפית דרומית מרהיבה על מפרץ אילת ועל דרום הרי אילת. הירידה מההר נמשכת לאורך ערוץ נחל אמיר, שהוא קניון צר ויפיפה, החולף דרך קירות אבן חול צבעונית. מסלול הר אמיר כולל גם את מראם המרשים של המפלים הגבוהים והיבשים.

• פארק תמנע – לפארק תמנע ישנו ללא ספק מקום של כבוד ברשימת טיולים באילת. בפארק ישנן אטרקציות רבות, החל מאתרים ארכיאולוגים מרשימים, דרך ה"פטרייה" ו"עמודי שלמה" וכלה באגם מלאכותי. מכרות הנחושת שבפארק תמנע פעלו במקום החל מהאלף ה-4 לפני הספירה הנוצרית, בתקופה הכלכולית, ועד לשנת 1976. באתר ניתן לראות בסביבות 1,000 כוכי כרייה סתומים ועתיקים מאוד, שפעלו לפני כ-6,000 שנה וגם בתקופה הרומית, במאה הראשונה והשנייה לספירה. תנור התכת הנחושת, המכרות ומחנות העבודה הם מהקדומים ביותר שנמצאו עד היום בעולם. גם בתקופה הביזנטית, בתקופה הערבית ובעת החדשה נמשכה קריית הנחושת בתמנע, עד שנת 1976, בה נסגרו המכרות בשל ירידה חדה של מחירי הנחושת בכל רחבי העולם. אתר מרשים נוסף בתמנע בו מומלץ לבקר הוא, אתר הכולל שני ציורי קיר עתיקים מהתקופה המצרית מדיינית. "הפטרייה", גוש מרשים של אבן חול אדומה המזכיר בצורתו פטרייה, הוא הסמל המסחרי של תמנע, ובדומה לו גם "עמודי שלמה", שגם אותם עיצב הטבע בצורה מושלמת כל כך. כמה מדרגות אבן מובילות מימין לעמודי שלמה לתחריט סלע נוסף מהתקופה המצרית, בו נראה רעמסס מגיש מנחה לאלת המכרות, ח'תחור. בתמנע ישנו גם מקדש עתיק המוקדש לאלה ח'תחור, שהוקם במאה ה-14 לפנה"ס. במקדש, הכולל מזבח, נמצאו כלים רבים ששימשו ככל הנראה להקרבת מנחות לאלה, במטרה שתגדיל את כמויות הנחושת שנכרו באזור. ולסיום, אגם תמנע הוא אגם מלאכותי שהוכשר על ידי הקרן הקיימת לישראל ממי התהום שהגיחו ממנהרות המכרה, כאשר מסביבו ישנן היום אטרקציות ופעילויות שונות.

• בקעת סיירים, קניון עתק ו"אצבע אלוהים" – מסלול טיולים באילת זה מתאים למיטבי לכת ולמי שיכול להתמודד עם עליות תלולות. קניון עתק, התצפית המרשימה ממעלה סיירים לכיוון הרי אדום, תופעת "אצבע אלוהים" ונחלי הערבה הדרומית הם הרפתקה אמיתי ועוצרת נשימה של אזור בראשיתי ופרוע, שהוא ללא ספק חוויה חד פעמית עבור אלה המחפשים טיולים באילת ברמה קצת אחרת. בקעת סיירים קרויה על שם סיירי חטיבת הפלמ"ח בנגב, שהגיעו לאזור לפני סיום מלחמת העצמאות בדרכם לאילת במבצע "עובדה". מסלול ההליכה חוצה את הבקעה ומטפס לאורך הרמות מכיוון מזרח עד לרכס סיירים, שממנו נשקף יופיים הנדיר של הרי אדום. המסלול החוצה את ציר "הבקעות" ונכנס לאפיקו של הנחל הקרוי "מלחן", מוביל בהמשכו אל נחל בקעתים. מסלול זה מציע שילוב חד פעמי של קניונים, גבי מים, תצפיות מרהיבות, מפלים, סולמות והפתעות נוספות. מסלול הטיול בקניון עתק מתחיל בערוץ פתלתל הנמשך לאורך 250 מטרים, וכולל כמה מפלים יבשים ומרשימים בצבעיהם העזים ובגובהם, המתנשא אפילו ל-25 מטרים. בצידו הדרומי של הקניון בשביל הסימון הירוק, בגדה המזרחית ישנה תופעה גיאולוגית מרשימה ביותר אותה נוהגים לכנות "אצבע אלוהים". תופעה זו היא מעין קימוט בשכבות סלע הגיר הנראית ממש כמו אצבע ארוכה המופנית כלפי מעלה. רוחבו של המסלול באזור הקניון הוא 10 מטרים וגובה דופנותיו מתנשא ל-50 עד 60 מטרים. בעונת החורף מתמלאים המכתשים במי השיטפונות.

• ציר המעיינות הצפוני – זהו מסלול טיולים באילת מרשים לא פחות מקודמיו, המשופע במי תהום. מסלול הטיול מתחיל ב"עין תמיד" לאורך ערוץ נחל עם נוף פסטורלי, החולף בינות לעצי תמר עד בית העלמין של משפחה בדואית הידועה בשם "משפחת אל ע'מרני", שעדיין חיה בנחלת אבותיה. משפחה זו תרמה לביטחון ישראל בעיקר בראשית ימיה של המדינה. כ-150 מטרים מערבה משם ישנו מעיין טבעי ועץ תמר הצומח בסמוך אליו. בהמשך, כתשעה קילומטר ממסלול "עין תמיד" ניצב "מצפור עידן גדיש", הקרוי על שמו של בן מושב עין יהב, שנהרג בזמן עבודתו על מחקר על חיי הראמים הלבנים. במצפור הקימו מכלאה המיועדת עבור ראמים לפני שחרורם בחזרה לטבע ומספקת להם מים ומזון טבעי. בעין דוחן הנמצא כשני קילומטר משם ישנו אזור קידוח נטוש ממנו נגרים מים מליחים, המשמשים את בעלי החיים באזור. משם ניתן להמשיך ברכב עד ל"פארק ספיר" המיוחד. בפארק ישנו אגם המלא במי תהום גבוהים ומוקף בגן, במדשאות רחבות, בחורשת עצי תמר ובשולחנות פיקניק.

טיולים באילת והסביבה
טיולים באילת והסביבה טיולים באילת והסביבה